Beskrivning
Ett charmigt och tidstypiskt set med tre salt- och pepparkar i vackert åldrad teak, med lock i metall. Dessa små serveringsdetaljer bär tydligt 1950/60-talets skandinaviska formspråk: enkla, funktionella och tillverkade i naturmaterial av hög kvalitet.
Teaken har en varm, gyllene ton med naturlig ådring, och de rundade formerna gör dem sköna att hålla i. Metallocken har små perforeringar och skruvas lätt av för påfyllning. Setet består av ett större och två mindre kar, vilket gör det både dekorativt och praktiskt – perfekt att använda på matbordet, i sommarstugan eller som vacker inredningsdetalj i köket.
Med sin genuina patina och klassiska design är det här ett set som passar alla som uppskattar skandinaviskt vintagehantverk.








Recensioner
Det finns inga recensioner än.