Haldensleben vas från Östtyskland 1970-tal

380,00kr ink.moms

Vintagevas från Haldensleben, Östtyskland, 1970-tal. Keramik med brun, svart och cremefärgad glasyr samt kraftig strukturerad dekor. Höjd 18 cm.

1 i lager

Beskrivning

Dekorativ vintagevas i keramik från Haldensleben, tillverkad i Östtyskland under 1970-talet. Vasen har en smal, cylindrisk form med hänkel och en kraftfull glasyr i bruna, svarta och cremefärgade toner.

Den strukturerade ytan och de mörka reliefpartierna ger vasen ett rustikt och tydligt Mid Century-uttryck. Kombinationen av blank brun glasyr, ljusare partier och svart dekor gör den till ett uttrycksfullt föremål som passar fint både som vas och som dekorativ inredningsdetalj.

En fin vas för dig som uppskattar östtysk keramik, 1970-talsdesign och vintageföremål med mycket karaktär.

Mått: höjd 18 cm
Material: keramik
Tillverkare: Haldensleben
Ursprung: Östtyskland / Tyskland
Period: 1970-tal
Märkning: 4087B

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Haldensleben vas från Östtyskland 1970-tal”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *